ﺳﻪشنبه¡ 12 فروردین 1399
آرشیو
خبرها و رویدادها
ﺳﻪشنبه 07 شهریور 1396
نظرات 0   بازدیدها: 3594
  • ارسال به دوستان
  • چاپ خبر
گزارش عملکرد صندوق توسعه ملی از ابتدای تأسیس تا پایان سال 1395
صندوق توسعه ملی منتشر کرد؛

گزارش عملکرد صندوق توسعه ملی از ابتدای تأسیس تا پایان سال 1395

گزارش عملکرد تسهیلات ارزی و ریالی از محل منابع صندوق توسعه ملی از ابتدای تاسیس این صندوق در سال 1390 تا پایان سال 1395 منتشر شد.
به گزارش روابط عمومی صندوق توسعه ملی؛ صندوق توسعه ملی در راستای انجام وظایف و مسئولیت های خود منطبق بر اساسنامه اقدام به ارائه تسهیلات ارزی و ریالی در قالب سپرده گذاری در بانک ها و همچنین عقد قرارداد عاملیت با بانک های دولتی و خصوصی کشور کرده است. 

از این رو در راستای شفاف سازی فعالیت و عملکرد صندوق توسعه ملی به عنوان یک نهاد نوپا در اقتصاد کلان کشور،  سعی شده است تا در این گزارش به تفصیل و در دو فصل مجزا همراه با ارائه جداول و نمودارها، عملکرد 6 ساله صندوق توسعه ملی پیرامون تسهیلات و سپرده گذاری های ارزی و ریالی به اطلاع عموم و همچنین صاحبنظران اقتصادی رسانده شود.

در مقدمه این گزارش می خوانیم:  

در گزارش پیش‌رو، عملکرد تسهیلات پرداختی از منابع صندوق توسعه ملی به صورت تفصیلی ارایه شده است. تسهیلات صندوق توسعه ملی به دو بخش تسهیلات ارزی و تسهیلات ریالی تقسیم می‌شود. استفاده‌کنندگان از تسهیلات صندوق توسعه ملی فعالان اقتصادی بخش خصوصی (اشخاص حقیقی و حقوقی)، بخش تعاونی و نهادهای عمومی غیردولتی هستند.

بخش عمده از تسهیلات ارزی پرداخت شده از منابع صندوق توسعه ملی بر اساس مفاد بند «خ» اساسنامه و با عاملیت بانک‌های طرف قرارداد پرداخت شده است. مبلغ کل تسهیلات ارزی پذیرش شده (اعلام وصول شده) توسط صندوق، تا انتهای سال 1395 معادل 34.940 میلیون دلار بوده است؛ از این مقدار تقاضای پذیرش شده، معادل 33.196 میلیون دلار، به مرحله تخصیص ارز (صدور مسدودی به بانک مرکزی) رسیده است، از تسهیلات ارزی مسدود شده معادل 19.139 میلیون دلار برای بخش خصوصی و معادل 13.959 میلیون دلار به طرح‌های بنگاه‌های وابسته به نهادهای عمومی غیردولتی اختصاص یافته است. از کل مبلغ مسدود شده برای پرداخت تسهیلات از طریق قراردادهای عاملیت ارزی، مبلغ 10.162 میلیون دلار با همکاری بانک‌های عامل و بانک مرکزی ج.ا.ایران به مرحله پرداخت رسیده است.

علاوه بر تسهیلات تخصیص یافته از طریق قراردادهای عاملیت پیش گفته، معادل 11 میلیارد دلار برای اعطای تسهیلات جهت اجرای طرح‌های ملی مربوط به حوزه آب، خاک و کشاورزی اختصاص یافته است. تا انتهای سال 1395 مبالغ مسدودی مربوط به این طرح‌ها شامل معادل 8 میلیارد دلار برای طرح‌های مهار و تنظیم آب‌های کشور، معادل مبلغ 5/1 میلیارد دلار به طرح‌های احیاء و توسعه اراضی کشاورزی استان‌های خوزستان و ایلام، معادل مبلغ 500 میلیارد دلار به طرح‌های انتقال آب به اراضی سیستان، معادل مبلغ 500 میلیون دلار به طرح‌های آبیاری تحت فشار و معادل مبلغ 500 میلیون دلار به طرح‌های آبرسانی به روستاها اختصاص یافته است.

بخش دیگری از منابع ارزی صندوق توسعه ملی به سپرده‌گذاری در بانک‌های عامل اختصاص یافته است و بانک‌های سپرده‌پذیر از طریق اعطای تسهیلات این منابع را به طرح‌ها و فعالیت‌های مرتبط تخصیص داده‌اند. تا انتهای سال 1395، مبلغ سپرده‌گذاری‌های انجام شده در بانک‌‌های عامل معادل با 6.639 میلیون دلار بوده است.

از ابتدای تأسیس صندوق، بخشی از منابع بر اساس تکالیف قانونی به تسهیلات ریالی اختصاص یافته است. این تسهیلات تا انتهای سال 1393 از طریق قرارداد عاملیت ریالی با بانک‌های عامل پرداخت شده است و از ابتدای سال 1394 و در اجرای حکم ماده 52 قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2)، صندوق نسبت به سپرده‌گذاری در بانک‌های دولتی و خصوصی جهت اعطای تسهیلات ریالی به طرح‌های اقتصادی، اقدام نموده است. کل تسهیلات ریالی پرداخت شده از محل قرارداد عاملیت ریالی برابر با 118.839 میلیارد ریال بوده است و میزان سپرده‌گذاری‌های انجام شده توسط صندوق در بانک‌های دولتی و خصوصی جمعاً برابر 110.423 میلیارد ریال بوده است.

علاقه مندان می توانند متن کامل این گزارش را از اینجا دانلود کنند.

 

تصاویر

  • گزارش عملکرد صندوق توسعه ملی از ابتدای تأسیس تا پایان سال 1395

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت