• En
  • شنبه 30 تیر 1403

«پزشکیان»، نهمین رئیس جمهور منتخب ایران

«پزشکیان»، نهمین رئیس جمهور منتخب ایران
«مسعود پزشکیان» با کسب اکثریت آرا در دومین مرحله چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری، رئیس‌جمهور منتخب « جمهور» شد.

به گزارش روابط عمومی صندوق توسعه ملی، «مسعود پزشکیان» از مجموع 30.530.157 رأی مأخوذه، با بدست آوردن 16.384.403رأی، رئیس جمهور ایران شد. 

نهمین رئیس‌جمهور ایران، متولد ۱۳۳۳ و دارای مدرک فوق‌تخصص جراحی قلب است؛ از سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۴  وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بود. وی ۵ دوره نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس را به عهده داشت؛ ضمن آنکه «پزشکیان» نایب‌رئیس دوره دهم مجلس شورای اسلامی نیز بوده است.

«مسعود پزشکیان» در جریان رقابت‌های انتخاباتی، با شعار «برای ایران» خود را «صدای بی‌صدایان» معرفی و تلاش برای تحقق «حق» و «عدالت» و همچنین «وحدت و انسجام» در جامعه و اجرای احکام «برنامه هفتم توسعه» و «سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری» را مهمترین وعده‌اش عنوان کرد؛ او همچنین در یکی از سخنرانی‌های تبلیغاتی خود اعلام کرد که «قول می‌دهم تا زمانی که زنده‌ام از حقوق مردم ایران، قومیت‌ها، جنسیت‌ها، انسان‌ها و همه، با قدرت دفاع کنم؛ من نه وابسته پولم و نه وابسته پست و قدرت و فقط به «مردم ایران» وابسته‌ام و تا جان در بدن دارم در خدمت مردم خواهم بود».

 شایان ذکر است «پزشکیان» در مرحله نخست انتخابات که در ۸ تیر ۱۴۰۳ برگزار شد، در رقابت با سعید جلیلی، مصطفی پورمحمدی و محمدباقر قالیباف با کسب ۱۰ میلیون و ۴۱۵ هزار و۹۹۱ رای به عنوان نفر اول به مرحله دوم انتخابات راه یافت. سعید جلیلی نیز با کسب ۹ میلیون و ۴۷۳ هزار و ۲۹۸رای به عنوان نفر دوم به مرحله دوم انتخابات راه یافت.

در مرحله دوم انتخابات که روز گذشته برگزار شد، «پزشکیان» توانست با کسب ۱۶ میلیون و ۳۸۴ هزار و ۴۰۳ رای در مقابل ۱۳ میلیون و ۵۳۸ هزار و ۱۷۹ رای جلیلی به پیروزی دست یابد و به عنوان نهمین رئیس جمهور انتخاب شود.

انتهای پیام/

امتیاز به خبر :