دوشنبه¡ 11 اسفند 1399
پژوهش
دوشنبه 30 بهمن 1391
نظرات 0   بازدیدها: 11962
  • ارسال به دوستان
  • چاپ خبر

با صندوق‌های ثروت ملی آشنا شویم(14)- رویکرد صندوق نروژ : حرکت در مسیر ارزش افزایی- «قسمت دوم»


در بخش نخست از این مقاله، گفته شد که از جمله رویکردهای بسیار دقیقی که صندوق نروژ دنبال می‌کند، تدبیر و مدیریت ارزش افزایی است. صندوق مستمری بازنشستگان نروژ، یکی از جمله هدف‌هایش، تسهیل در مسیر هدایت ذخیره‌سازی‌های دولت به منظور رسیدن به رشد سریع، در تامین مستمری‌های عمومی است.
در بخش نخست به سه فاکتور ریسک: شرایط زمان، ریسک: اعتبار و ریسک: حق بیمه حقوق صاحبان سهام اشاره رفت، در این بخش به سایر فاکتورها اشاره می‌شود.

1- فاکتور ارزش ـ ارزش‌های پایدار:
صندوق نروژ، با یک جهت‌گیری کارشناسی، ارزش افزایی،‌ در یک حوزه متنوع از شرکت‌های با ارزش ثابت در سودآوری را، بر ورود به یک حوزه متنوع از شرکت‌های رو به رشد، که ریسک سهام را در خود نهفته دارند، ترجیح می‌دهد. این رویه، پیامی ویژه با خود دارد، پیامی که نزدیک به فرهنگ شرقی می‌نماید. فرهنگی که حرکت با تدبیر و کار حساب شده و یقین حاصل آمده از روشن‌اندیشی را همواره سفارش می‌دهد. این روشن‌اندیشی، متضمن ارزش‌های حاکم بر صندوق‌های ثروت ملی است و علت آن را می‌باید در هدف‌هایی دید که به عنوان رسالت‌های اصلی این نهادهای توسعه‌ای، تبیین شده‌اند.


2- فاکتور کوچک، بزرگ است:
بر اساس این فاکتور، هم‌چنین با الهام از فاکتور ارزش ـ ارزش‌های پایدار، صندوق نروژ، رغبت به سرمایه‌گذاری در حوزه‌ی شرکت‌های کوچک (با مقیاس ارزش بازار) را در مقایسه با شرکت‌های بزرگ (به دلیل ریسک سهام درون آن‌ها) ترجیح می‌دهد.
این مفهوم تداعی کننده اثر «کوچک زیباست» است. مفهومی که یادآوری کننده اصل هوشمندی در فعالیت‌های پولی و مالی است. این فاکتور نشان می‌دهد که صندوق بازنشستگی نروژ، خواهان اطمینان خاطر از حرکت‌های خود در شطرنج سیاست های مالی حوزه‌های جهانی است.

3- فاکتور میزان صعود و نزول‌های آنی:

هرچند بسیاری از شرکت‌هایی که صندوق نروژ در آن‌ها سهام دارد، به ندرت و طی بازه‌های زمانی طولانی دچار افت و خیز و یا کاهش قیمت سهام می‌شوند،‌اما و در هر حال، همواره مدیران صندوق با نظارت خود، سعی در کنترل صعود و نزول‌های آنی ارزش سهام می کنند. آنان مسایلی از این دست را همواره رصد نموده و به هنگام مشاهده آسیب مبادرت به انجام وظایف قانونی خود می‌کنند.

4- فاکتور مقابله با نوسان‌های آنی:
صندوق نروژ و برای تعدیل ریسک نوسان‌های آنی، از وجوه نقد و اوراق بهادار با بهره ثابت به عنوان لنگر استفاده می‌کند. در مجموع و با توجه به 7 فاکتوری که طی دو بخش مربوط به این گفتار تقدیم مخاطبان محترم شد، باید اذعان داشت که صندوق بازنشستگی نروژ همواره جانب «احتیاط» در سرمایه‌گذاری و «هوشمندی و روشن‌اندیشی» در شناخت حوزه‌های سرمایه گذاری را رعایت می‌کند.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت