شنبه 27 آبان 1396
آرشیو
چهارشنبه 21 تير 1391
نظرات 0   بازدیدها: 1769
  • ارسال به دوستان
  • چاپ خبر
برنامه ایران برای سرمایه گذاری در سطح منطقه
رییس صندوق توسعه ملی خبر داد:

برنامه ایران برای سرمایه گذاری در سطح منطقه

مدیرعامل صندوق توسعه ملي از برنامه این صندوق برای گسترش فعالیتهای خود و سرمایه گذاری در کشورهای منطقه خبر داد."محمد رضا فرزين" در مصاحبه با شبکه العالم تأکید کرد: صندوق توسعه ملی از هرگونه طرحي كه موجب توسعه در كشور شود و از سرمايه و كار ايراني حمايت كند، پشتیبانی می کند.

فرزین افزود: هدف ما فقط ايران نيست و به دنبال انجام كارهاي اقتصادي در منطقه و همسايگان هستيم .. ما به دنبال يافتن فرصتهاي سرمايه گذاري هستيم، و این امر نتايج مثبتي حتی براي كل كشورهاي منطقه خواهد داشت.

فرزین خاطرنشان کرد: يكي از اهداف اين صندوق سرمايه گذاري خارجي است، و قصد داريم بخشی از اين صندوق شامل سهام، املاك مستغلات و شركتهاي خارجي و اوراق قرضه خارجي باشد؛ بنابراين اين آمادگي را داريم كه در آينده نزديك در كشورهاي ديگر به خصوص در حوزه هاي مالي و پولی سرمايه گذاري كنيم.

وی تأکید کرد: بنابراين به دنبال فرصتهاي مناسب سرمايه گذاري در بازارهاي مالي و پولي كشورهاي ديگر هستيم .. و این امر بخشي از سرمايه گذاري ها و فعاليتهاي آينده صندوق است .

وی با اشاره به جایگاه خوب صندوق توسعه ملی ایران با وجود گذشت یک سال از عمر آن، ادامه داد: صندوق توسعه ملي ايران هنوز صندوق نوپايي است ولي ما اكنون در بين 59 صندوق ملي دنيا رتبه 12 را داريم .. طبيعي است اين رتبه براي صندوقي كه يك سال از تاسيس آن مي گذرد رتبه خوبي است و فكر مي كنيم كه در يك سال آينده جزو 10 صندوق بزرگ دنيا باشيم، و اين بسيار شرايط خوبي را براي سرمايه گذراي در كشور و منطقه به وجود مي آورد.

فرزین خاطرنشان کرد: ما بروكراسي نداريم و تلاش ما يافتن فرصت سرمایه گذاري هاي مالي است.. اميدواريم كه بتوانيم فرصت موثرتري در كشورهاي منطقه داشته باشيم.

 

تبلیغات غرب علیه اقتصاد ایران واقعیت ندارد

فرزین با اشاره به تبلیغات منفی غرب، مبنی بر تأثیرگذار بودن فشارها علیه ایران گفت: غربي ها در تلاشند با ارايه تصوير منفي از اقتصاد ايران اينگونه وانمود كنند كه در انجام برنامه هاي خود موفق بوده اند، و توانسته اند اقتصاد ايران را دچار مشكل كنند.

فرزین تأکید کرد: ولي واقعيتهاي اقتصادي برخلاف ادعاها و تبلیغات غرب است؛ امروزه ما رتبه 17 اقتصاد دنيا را داريم .. اين ادعاي ايران نيست .. ما امروزه در علم و فناوري رتبه نخست منطقه را داريم، و در سطح جهانی نیز رتبه هاي خوبي داريم.

فرزین خاطرنشان کرد: واقعيت هاي اقتصادي كشور متفاوت با آن چيزي است كه غربی ها از كشور ترسيم مي كنند، زيرا آنها به دنبال برنامه هاي سياسي خودشان هستند.

اهداف و اولویتهای صندوق توسعه ملی

مدیرعامل صندوق توسعه ملي، هدف از تأسيس این صندوق را کاهش وابستگی دولت به نفت و سرمایه گذاری در بخش های مختلف توصیف کرد و گفت: با این کار نسل های بعدی نیز از منابع نفتی بهره مند خواهندبود.

فرزین افزود: هدف این است که نفت درآمدي نباشد كه صرفا توسط دولت خرج شود، بلكه دولت خودش را با ماليات و بدون وابستگي به نفت اداره كند.

فرزین ادامه داد: طبق قانون 20 درصد از منابع فروش نفت ايران به صندوق واريز مي شود، كه البته سالانه 3 درصد افزايش مي يابد .. هدف اين است كه در اينده اي نه چندان دور تمام درآمد نفتي به حساب صندوق واريز شود.

فرزین اولویت نخست صندوق توسعه ملی را سرمایه گذاری در حوزه نفت و فرآورده های نفتی دانست و گفت: قصد داريم با اين سرمايه گذاري ها بخش عمده اي از نفت را در داخل تبديل به فرآورده كنيم .. به همين دليل قصد داريم سرمايه گذاري خوبي را در پتروشيمي و پالايشگاه ها انجام دهيم زيرا مي دانيم كه امروزه محصولات پتروشيمي و پالايشگاهي ما به بسیاری از كشورهاي منطقه صادر مي شود و نياز بسيار زيادي در منطقه به اين محصولات وجود دارد .

وی همچنین سرمایه گذاری در بخش نیروگاه های تولید انرژی برق و حوزه های صنعتی خرد را از دیگر فعالیتهای صندوق توسعه برشمرد و گفت: يكي از بخش هايی كه سال گذشته سرمايه گذاري خوبي در آن صورت گرفته بخش كشاورزي و صنايع تبديلي است؛ آخرين حوزه نيز بخش حمل و نقل است كه قصد داريم در سال جاري سرمايه گذاري هايي را در بخش مترو و هواپيما كه از نيازهاي كشورمان است انجام دهيم.

فرزین تأکید کرد: ما در آينده بايد به صورتي عمل كنيم كه نفت به صورت فرآورده صادر شود و نه نفت خام چرا که اين امر آثار مثبتي بر اقتصاد كشور خواهد داشت .

فرزین با اشاره به افزایش همکاری ها با وزارت نفت و سرمایه گذاری ها و تفاهم نامه امضا شده، گفت: تحريم روي نفت ما است و اين امر مي تواند نعمتي براي كشور ما باشد .. هدف اين است كه نفت ما كمتر صادر شود زیرا  خوب نيست كه اقتصاد ما به صادرات نفت وابسته باشد؛ بايد با استفاده از اين فرصت تهديد را به فرصت تبديل كرد، و كم كم به اين سمت پيش برويم كه كشور را بدون صادرات نفت اداره كنيم.

فرزین خاطرنشان کرد: در سالهاي بعد هم تلاش بر اين خواهد بود كه حمايتهاي لازم از صنعت نفت و پتروشيمي انجام شود تا به اهداف مورد نظر در برنامه 5 ساله برسيم .

 

 

تصاویر

  • برنامه ایران برای سرمایه گذاری در سطح منطقه

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: