ﺳﻪشنبه¡ 7 بهمن 1399
آرشیو
خبرها و رویدادها
شنبه 24 مرداد 1394
نظرات 0   بازدیدها: 3124
  • ارسال به دوستان
  • چاپ خبر
جلب سرمایه گذاری خارجی با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی
دکتر نوری نائینی

جلب سرمایه گذاری خارجی با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی

معاون اقتصادی صندوق توسعه ملی ضمن بررسی و تحلیل شیوه های مواجهه با ارزهای آزاد شده در پی حصول توافق هسته ای بر پایه سازو کار صندوق توسعه ملی به امکان جلب سرمایه گذاری مستقیم خارجی با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی اشاره کرد.

سید محمدسعید نوری نائینی با تاکید بر اینکه تبدیل ارزهای آزاد شده به ریال گرفتاری های زیادی را برای اقتصاد کشور به همراه خواهد داشت  اظهار داشت: حتی با فرض آنکه پول های آزاد شده را به داخل ایران بیاوریم و در داخل کشور از پتانسیل های ارزی استفاده کرده و سرمایه گذاری داخلی ارزی انجام دهیم باز هم صددرصد از بیماری هلندی در امان نخواهیم بود.
این استاد دانشگاه در ادامه با برشمردن نکات مثبت و منفی سرمایه گذاری در داخل کشور تشریح می کند: با وجود اینکه سرمایه گذاری داخلی ارزهای آزاد شده نگرانی هایی را در خصوص تشدید بیماری هلندی ایجاد کرده اما یک ملاحظه مثبت را هم نمی توان از نظر دور داشت؛ زیرا مدت هاست در اقتصاد ایران سرمایه گذاریی انجام نشده است و بازده سرمایه گذاری در داخل ایران بالاست. در مقابل در بازار های خارجی رقابت به شکل حداکثری وجود داشته و این رقابت باعث کاهش بازدهی سرمایه در خارج از کشور شده است.
معاون اقتصادی صندوق توسعه ملی افزود: به دلیل ظرفیت توسعه و ظرفیت استفاده نشده ای که در اقتصاد ایران وجود دارد، پرتفوی بهینه و تشخیص اهلیت سرمایه گذاری صندوق توسعه ملی، ترکیبی از سرمایه گذاری در خارج از کشور و هم چنین سرمایه گذاری ارزی در داخل ایران است.
نوری نائینی استفاده از منابع صندوق توسعه ملی در جهت جلب سرمایه گذاری مستقیم خارجی را از دیگر فرصت ها بر شمرد و گفت: امکان این موضوع در داخل کشور وجود دارد به این جهت که در داخل کشور فعالان متخصصی در حوزه اقتصاد وجود دارند که حاضرند با طرف های خارجی، سرمایه گذاری مشترک انجام دهند. تخصص این عده و نیز آشنایی آنها به شرایط حاکم بر اقتصاد ایرانی می تواند در کنار سرمایه گذاران خارجی قرار گرفته و در این شرایط ریسک انجام پروژه نیز تقسیم می شود. به نظر می رسد جلب سرمایه گذاری خارجی شیوه ای مطلوب برای سرمایه گذاری صندوق توسعه ملی باشد.

تصاویر

  • جلب سرمایه گذاری خارجی با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت