• En
  • چهارشنبه 26 خرداد 1400

حسینی به ایسنا اعلام کرد

صندوق توسعه ملی در نقطه سر به سری

  • 23 اردیبهشت 1394
  • 11:53
  • اخبار
  • 0 دیدگاه
  • Article Rating
صندوق توسعه ملی در نقطه سر به سری
قائم مقام صندوق توسعه ملی دارایی فعلی این صندوق را بیش از 70 میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: تقریبا تمام منابع موجود صندوق تعهد شده و در نقطه سر به سر قرار دارد.

به گزارش روابط عمومی صندوق توسعه ملی، محمدقاسم حسینی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره میزان منابع ورودی صندوق توسعه ملی از زمان شکل‌گیری تاکنون اظهار کرد: صندوق یک ورودی و خروجی دارد که دائم در حال تغییر است؛ بر این اساس دارایی صندوق یعنی مجموع منابعی که به آن وارد می‌شود بیش از 70 میلیارد دلار است.

وی افزود: منابع صندوق توسعه ملی که با دارایی‌های آن کاملا متفاوت است در حال حاضر منفی و یا در نقطه سر به سر قرار دارد، چرا که از یک سو با ورود منابع و از سوی دیگر با مصرف و تعهد ایجاد شده مواجه هستیم.

قائم مقام صندوق توسعه ملی با بیان اینکه با پذیرش یک طرحی مبلغ آن از منابع صندوق کسر می شود ادامه داد: با وجود اینکه ممکن است مدتی برای خروج این منابع از صندوق زمان نیاز باشد؛ اما به هر حال ما دیگر مجاز به استفاده از آن نبوده و منابع تعهد شده است.

حسینی با اشاره به اینکه در حال حاضر منابع تعهد شده صندوق توسعه ملی بیشتر از منابع ورودی آن است گفت: خوشبختانه نزدیک به 40 میلیارد دلار مسدودی داشته ایم و نزدیک به 10 میلیارد دلار تبدیل به ریال شده که همگی به چرخه اقتصاد وارد شده است، همچنین بیش از 35 میلیارد دلار نیز تعهدات در راه و قرارداد عاملیت با بانک های عامل را داریم که باید به طرح های بخش خصوصی و تعاونی داده شود.

وی تاکید کرد که تقریبا تمام منابع موجودی صندوق تعهد شده و امسال هم هر آنچه که منابع به آن وارد شود بخشی تعهد شده است و نیز بخشی به بخش های خصوصی و تعاونی اختصاص خواهد یافت.

قائم مقام صندوق توسعه ملی با بیان اینکه متاسفانه این طور تصور می شود که صندوق منابع دارد اما پرداخت نمی کند، خاطرنشان کرد: این در حالی است که به نفع خود صندوق هم نیست که منابع آن راکد مانده و در جریان تولید و سرمایه گذاری نباشد، بنابراین تایید نمی کنم که منابعی در صندوق بلااستفاده مانده است. زیرا منابع از یک سو وارد و از سوی دیگر به عنوان تسهیلات ریالی، ارزی و سپرده گذاری ارزی و ریالی پرداخت می شود. 

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.