جمعه¡ 17 مرداد 1399
آرشیو
خبرها و رویدادها
دوشنبه 15 دی 1393
نظرات 0   بازدیدها: 2713
  • ارسال به دوستان
  • چاپ خبر
پیشنهادهای ارزی صندوق روی میز شورای پول و اعتبار
صفدر حسینی، رییس هیات عامل خبر داد:

پیشنهادهای ارزی صندوق روی میز شورای پول و اعتبار

   رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی گفت: پیشنهادهای چگونگی بهره گیری از منابع صندوق توسعه ملی روی میز شورای پول و اعتبار است.

  به گزارش روابط عمومی صندوق توسعه ملی، سید صفدر حسینی در اولین کنفرانس اقتصاد ایران و در پنل نقش صندوق توسعه ملی در مدیریت، با بیان اینکه یکی از ناکامی های حساب ذخیره ارزی، پرداخت تسهیلات ارزی بوده است، افزود: به همین علت مجلس درباره صندوق توسعه ملی راهکارهایی را در بخش بهره گیری از منابع ارزی صندوق پیشنهاد داده که تصمیم گیری درباره این پیشنهادات به بانک مرکزی محول شده است.

  وی اظهار داشت: این پیشنهادها روی میز شورای پول و اعتبار است که فکر می کنم روز دوشنبه در دستور کار شورا قرار گیرد.

  وی با بیان اینکه 70 تا80 درصد کار صندوق های ثروت ملی در خارج از کشور است، ادامه داد: از آنجا که کشور در تحریم است، رویکرد صندوق توسعه ملی به تسهیلات ارزی مناسب نیست البته دولت برای این مورد برنامه هایی دارد.

  رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی اظهار امیدواری کرد در نهایت در شورای پول و اعتبار راهکارهایی برای نوسانات درآمدهای نفتی پیدا شود.

  به گفته وی، صندوق توسعه ملی هم اکنون بیش از 30 میلیارد دلار تسهیلات ارزی پرداخت کرده اما با فرض رفع تحریم ها نیز با این نوسانات روبه رو خواهیم بود و بازهم مشکلات صندوق به طور کامل حل نمی شود.

  حسینی با اشاره به مذاکرات انجام شده با رییس جمهوری برای رفع مشکلات صندوق، تصریح کرد: برهمین اساس قرار شد در جلسه ای با تیم اقتصادی دولت راهکارهای این موضوع مورد بررسی قرار گیرد.

  رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی با اشاره به برداشت های غلط از کارکرد صندوق توسعه ملی گفت: شواهد حاکی از گسترش بیماری هلندی است که منجر به بزرگی اندازه دولت شده است.

  به گفته وی، زمانی که درآمدهای نفتی روبه افزایش بود ما شاهد بزرگ شدن دولت در کشور بودیم.

  وی تغییر مالکیت درآمدهای نفتی و افزایش درآمد افراد از محل منابع حاصل از نفت را مهمترین نتیجه بی توجهی به درآمدهای نفتی برشمرد و گفت: اصول سانتیاگو همان اصول کلی سیاست گذاری مربوط به صندوق های ثروت ملی است که صندوق توسعه ملی ایران هم براساس چنین اصولی ایجاد شده است.

  مدیرعامل صندوق توسعه ملی با اشاره به بند 18 سیاست های اقتصاد مقاومتی، تصریح کرد: بر اساس این بند باید صندوق توسعه ملی سالانه شاهد افزایش سهم از منابع حاصل از صادرات نفت و گاز باشد تا وابستگی بودجه به نفت قطع شود.

  وی ادامه داد: صندوق توسعه ملی با رعایت اصول صندوق های ثروت ملی و اصول سانتیاگو در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی نسبت به مدیریت صحیح ثروت های کشور فعالیت خود را ادامه می دهد.

  رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی  اظهار داشت: استفاده بخشی از منابع صندوق توسعه ملی، حفظ سهم نسل های آینده و جلوگیری از تبدیل منابع صندوق به ریال است که باعث کاهش بیماری هلندی اقتصاد کشور می شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تصاویر

  • پیشنهادهای ارزی صندوق روی میز شورای پول و اعتبار

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت