جمعه¡ 17 مرداد 1399
آرشیو
خبرها و رویدادها
شنبه 01 آذر 1393
نظرات 0   بازدیدها: 3194
  • ارسال به دوستان
  • چاپ خبر
 منابع صندوق توسعه ملی ۷۰ میلیارد دلار شد
قائم مقام صندوق توسعه ملی خبر داد

منابع صندوق توسعه ملی ۷۰ میلیارد دلار شد

خبرگزاری تسنیم: قائم مقام صندوق توسعه ملی با اشاره به این که‌ صندوق توسعه ملی توانست با گذشت چهار سال از تاسیس آن، ذخیره مناسبی داشته باشد، گفت: ذخیره صندوق توسعه ملی بیش از ۷۰ میلیارد دلار است.
به گزارش خبرگزاری، محمد قاسم حسینی در نخستین همایش ملی منطقه ای راهکارهای اقتصاد مقاومتی درمشهد، افزود: اگر تدبیر مقام معظم رهبری و همت مجلس شورای اسلامی نبود، این صندوق امروز این میزان ذخیره را نداشت و برای۱۰ میلیون دلار باید به بانک جهانی و صندوق توسعه اسلامی نیازمند می شدیم.

قاسمی حسینی گفت: صندوق توسعه ملی از مصادیق اقتصاد مقاومتی است و می تواند برای توسعه سرمایه گذاری در حوزه های زیربنایی و پویایی اقتصاد نقش موثری داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه صندوقهای ثرورت ملی در بسیاری از کشورهای امروز دنیا اعم از نفتی و غیر نفتی وجود دارد،گفت: در کشور کویت این صندوق از سالها قبل شکل گرفته و امروز ذخیره آن بیش از ۵۳۰ میلیارد دلار است.

قائم مقام صندوق توسعه ملی افزود: در چین ، سه صندوق و در روسیه یک صندوق با اهداف مختلف در همین زمینه  وجود دارد در نروژ هم که همانند ایران کشوری نفت خیز است،۱۰۰درصد درآمدهای نفتی به این صندوق واریز می شود که امروز ذخیره آن حدود  ۹۵۰ میلیارد دلار است.

قائم مقام صندوق توسعه ملی گفت : این منابع جز برای سرمایه گذاری برداشت نمی شود که از این میزان  ۲۵درصد در داخل و  ۷۵درصد در خارج سرمایه گذاری و سود حاصل از این سرمایه گذاری به داخل کشور برای هزینه کرد در سیستم تامین اجتماعی صرف می شود.

حسینی افزود: در برنامه توسعه کشور قبل از انقلاب نیز این منابع  برای امور جاری صرف می شد و فقط اندکی از آن به احداث زیر ساختها اختصاص یافت اما از برنامه چهارم توسعه قبل از انقلاب نفت دوباره وارد بودجه و بودجه های جاری و عمرانی ادغام شد و  بعد از انقلاب با فراز و نشیب های زیادی که وجود داشت تا بعد از جنگ همچنان این منابع صرف اداره کشور می شد.

قائم مقام صندوق توسعه ملی گفت: با همین منابع می توانیم حداقل  ۷۰۰ هزار شغل در کشور ایجاد کنیم  و با توسعه کارآفرینی اقتصادی پویا داشته باشیم.

تصاویر

  •  منابع صندوق توسعه ملی ۷۰ میلیارد دلار شد

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت