جمعه¡ 17 مرداد 1399
آرشیو
خبرها و رویدادها
ﺳﻪشنبه 01 مهر 1393
نظرات 0   بازدیدها: 3205
  • ارسال به دوستان
  • چاپ خبر
سرنوشت صندوق توسعه به حساب ذخیره ارزی دچار می‌شود
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:

سرنوشت صندوق توسعه به حساب ذخیره ارزی دچار می‌شود

لارگانی در گفتگو با «نسیم» درباره پیشنهاد دولت در لایحه خروج از رکود مبنی بر کاهش سهم صندوق توسعه ملی به 20 درصد افزود: با این تصمیم همچنان وابستگی به درآمدهای نفتی خواهیم داشت

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با «نسیم» درباره پیشنهاد دولت در لایحه خروج از رکود مبنی بر کاهش سهم صندوق توسعه ملی به 20 درصد اظهار داشت: این صندوق با پیشنهاد مقام معظم رهبری و با این هدف که منابع صندوق ذخیره‌ای برای نسل‌های آینده باشد، تأسیس شد.

سید ناصر موسوی‌لارگانی افزود: با توجه به این‌که سوخت فسیلی یک روز به اتمام می‌رسد و تمام می‌شود و دیگر چیزی به عنوان نفت، گاز و فرآورده‌های نفتی که در حال حاضر به وفور در اختیار داریم و استفاده می‌کنیم، وجود نخواهد داشت، باید به فکر ذخیره کردن درآمدهای کشور باشیم.

وی با بیان اینکه تا چند سال قبل کل درآمد کشور و زندگی مردم ایران وابسته به نفت بود، تصریح کرد: با توجه به اینکه یک روز این درآمد تمام می‌شود، باید سهمی را برای آیندگان در نظر بگیریم که هم مولد باشد و هم ارزش خود را از دست ندهد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با «نسیم» عنوان کرد: یکی از معضلات کشور، بحث کمبود نقدینگی در فضای کسب‌ و کار است و به همین دلیل مقام معظم رهبری نظر داشتند که این پول به صورت ارزی در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد؛ آن هم برای بهبود فضای کسب‌ و کار و تولید بیشتر.

موسوی‌لارگانی تصریح کرد: حالا اگر این سهم کاهش یابد و 20 درصد منابع نفت به صندوق واریز شود، اتفاق خوش‌آیندی نخواهد بود.

وی متذکر شد: مجلس و مسوولان نظام نظر دارند که وابستگی به نفت در اقتصاد کاهش یابد و اتکا به صادرات غیرنفتی باشند و به همین دلیل بنا بر این بود که سالانه 3 درصد به این سهم اضافه شود و امسال 29 درصد از درآمدهای نفتی به صندوق واریز می‌شد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان این‌که اگر این سهم کاهش یابد، هم ارزش این پول خیلی زیاد نخواهد بود و هم وابستگی به نفت ادامه می‌یابد، خاطرنشان کرد: بر این اساس، سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی باید افزایش یابد.

موسوی خاطرنشان کرد: اگر این ماده از لایحه خروج از رکود تصویب شود، سرنوشت صندوق توسعه ملی به حساب ذخیره ارزی دچار خواهد شد.

تصاویر

  • سرنوشت صندوق توسعه به حساب ذخیره ارزی دچار می‌شود

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت