چهارشنبه¡ 14 خرداد 1399
آرشیو
خبرها و رویدادها
ﺳﻪشنبه 16 مهر 1392
نظرات 0   بازدیدها: 3218
  • ارسال به دوستان
  • چاپ خبر
بانک مرکزی کمتر از منابع صندوق توسعه برداشت کند
درخواست دکتر حسینی از دولت؛

بانک مرکزی کمتر از منابع صندوق توسعه برداشت کند

رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی با اشاره به این که علاج درد دیروز و امروز اقتصاد تقویت بخش خصوصی است تاکید کرد:‌از دولت می خواهیم که به بانک مرکزی سفارش کند تا از منابع صندوق توسعه کمتر برداشت کند.
دکتر سید صفدر حسینی در مراسم معارفه خود به عنوان رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی با اشاره به اعلام کارنامه صندوق توسعه از سوی رییس سابق این صندوق گفت: از حضور رییس دفتر رییس جمهور در این مراسم تشکر و از اعتماد رییس جمهوری و اعضای هیات امنا، هیات دولت و نمایندگان مجلس تشکر می کنم.

وی با بیان این‌که حضور رییس دفتر رییس جمهور در این جلسه نمادی از حمایت است، گفت: سیاست مشخصی که شاید علاج درد امروز دیروز اقتصاد باشد تقویت بخش خصوصی است.

حسینی با بیان این‌که باید بخش خصوصی را به عنوان موتور محرکه اقتصاد ایران تلقی کنیم خاطرنشان کرد: این صندوق با تدبیر مقام معظم رهبری در برنامه پنجم توسعه ایجاد شد.

رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی ضمن تشکر از روسای سابق صندوق توسعه ملی و ایجاد آمار عملکرد ارزشمند برای این نهاد مالی اضافه کرد: در راستای ارتقای عملکرد صندوق باید فلسفه صندوق را بازنگری کنیم و بتوانیم در مسیر درست حرکت کنیم.

وی گفت:‌یکی از ویژگی‌های صندوق به دلیل اهمیت و نقش آن در توسعه ملی این است که دارای ساختار سه قوه‌ای است و از معدود نهادهایی است که نمایندگان مجلس شورای اسلامی با حق رای در آن حضور دارند.

حسینی با بیان این‌که شرایط اقتصادی ما خوب نیست خاطرنشان کرد: حقیقتا با توجه به فراوانی درآمدهای نفتی و شرایطی که در پی تحریم‌های ظالمانه جاری و ساری شده وضعیت خوبی را تجربه نمی کنیم و شاهد تورم 40 درصد و رشد اقتصاد منفی پنج درصد هستیم.

رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی با اشاره به این که آمارهای مربوط به رشد اقتصادی،‌ تورم، بیکاری، سود بانکی و نرخ ارز علائم حیاتی اقتصاد هستند اظهار کرد: اکنون وضعیت ما خوب نیست و اهتمام همه ارکان با هر گرایشی باید خدمت به دولت باشد.

 

مراسم تودیع و معارفه رییس صندوق توسعه ملی

 

وی با بیان این‌که رییس جمهور با گام‌های اولیه فضای بین المللی و داخلی را برای کسب و کار مناسب‌تر کرده است، گفت:‌ صندوق توسعه نقش حمایتی از بخش خصوصی دارد و اگر قبول کنیم اقتصاد ایران فقط با محوریت بخش خصوصی می تواند این مشکل را حل کند صندوق توسعه می تواند دراین زمینه راهگشا باشد.

حسینی با تاکید بر این‌که باید تلاش کنیم که صندوق نقش خود را در جهت صحیح ایفا و بنا به تاکید رییس جمهور به صورت حرفه‌ای اداره شود، خاطرنشان کرد: باید قانون مدار باشیم و براساس قانون عمل کنیم.

رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی با اشاره به این که عملکرد صندوق توسعه توسط هیات نظارت بررسی می شود گفت: روسای دیوان محاسبات، سازمان بازرسی و سازمان حسابرسی عضو هیات نظارت بوده و بر عملکرد صندوق نظارت می کنند تا از امانتی که مربوط به نسل‌های بعدی هست حمایت شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: اگر چه ممکن است دولت به لحاظ شرایط خاص کشور نیاز به منابع صندوق توسعه داشته باشد، اما ما باید در چارچوب وظایف و ماموریت‌های این صندوق پیش برویم.

این مقام مسوول در ادامه با بیان این‌که از مسوول دفتر رییس جمهور می ‌خواهیم که بانک مرکزی را سفارش کند که از منابع صندوق توسعه کمتر برداشت کند، تصریح کرد: برخی مواقع مصالح کشور در میان است که ممکن است به صندوق مربوط باشد اما باید سعی کنیم براساس سازوکارهای صندوق توسعه عمل کنیم.

به گفته وی، باید عملکرد صندوق شفاف باشد تا بتواند به رتبه‌های خوبی در فضای بین‌المللی دست یابد.

حسینی با ابراز امیدواری نسبت به حضور دو نماینده مجلس بتواند به تقویت جایگاه این نهاد مالی کمک کند گفت: باید تلاش به گونه‌ای باشد که نرخ رشد اقتصادی و تورم بهبود یافته و بیکاری کاهش یابد.

رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی با بیان این‌که ایفای نقش صندوق توسعه به صورت موثر با رابطه به بانک‌های عامل برمی گردد گفت:‌بانک‌های عامل باید بکوشند این نقش را به خوبی ایفا کنند نه این که منابع خود را به طرح‌های پربازده اختصاص داده و منابع صندوق توسعه را صرف طرح‌های کم بازده کنند.

وی در ادامه به برگزاری جلساتی با بانک‌های عامل خبر داد.

تصاویر

  • بانک مرکزی کمتر از منابع صندوق توسعه برداشت کند

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت