دوشنبه¡ 31 شهریور 1399
آرشیو
خبرها و رویدادها
یکشنبه 14 مهر 1392
نظرات 0   بازدیدها: 3250
  • ارسال به دوستان
  • چاپ خبر
صندوق توسعه ملی به پشتوانه ارزش دارایی‌های تحت مدیریت ، جزو 10 صندوق نخست ثروت ملی در جهان قرار خواهد گرفت
بر اساس چشم‌انداز؛

صندوق توسعه ملی به پشتوانه ارزش دارایی‌های تحت مدیریت ، جزو 10 صندوق نخست ثروت ملی در جهان قرار خواهد گرفت

صندوق توسعه ملی بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران و در افق 1404 یک نهاد مالی توسعه گرا، سرآمد در تامین مالی سرمایه‌گذاری و اثرگذار بر فرآیند رشد و توسعه اقتصادی کشور می‌باشد که ضمن رعایت اصول اخلاق حرفه‌ای، شفافیت در عملکرد و پرتفوی مناسب سرمایه‌گذاری‌ها، به عنوان یک موسسه برتر مالی در سطح جهان مطرح شده‌ است. که  به پشتوانه ارزش دارایی‌های تحت مدیریت، جزو ده صندوق نخست ثروت ملی در جهان قرار گرفت.
بر اساس ماده 84 قانون برنامه پنجم توسعه کشور ماموریت صندوق توسعه ملی جمهوری اسلامی ایران، تبدیل بخشی از عواید ناشی از فروش نفت خام، گاز، میعانات گازی و فرآورده‌های نفتی به ثروت‌های ماندگار و سرمایه‌های زاینده اقتصادی و حفظ سهم نسل‌های آینده از منابع نفت و گاز، از طریق تامین مالی طرح‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری در قالب اعطای تسهیلات بانکی به بخش‌های غیر دولتی و سرمایه‌گذاری در بازارهای پولی و مالی خارجی است.
صندوق توسعه ملی با دو هدف کلان، توسعه و تعمیق ثروت ملی و تامین پس انداز بین نسلی و توسعه و تقویت نظام تامین مالی سرمایه‌گذاری پا به عرصه گذاشته است. افزون بر این صندوق توسعه ملی چهار هدف کیفی نیز در پیش روی خود قرار داده است؛ تمرکز بر سرمایه گذاری‌های مولد وزاینده اقتصادی، ارتقای سرمایه‌های انسانی و حرکت در مسیر تعالی سازمانی، مدیریت موثر فرایند اعطای تسهیلات بانکی به طرح‌های اقتصادی و مدیریت موثر فرایند سرمایه گذاری‌های خارجی در بازارهای پولی و مالی از این جمله می باشد.
صندوق توسعه ملی برای نیل به اهداف مطرح شده راهبردهایی را طراحی و به اجرا گذاشته است؛ برنامه‌ریزی برای تخصیص بهینه منابع مالی صندوق توسعه ملی، اولویت‌بندی فعالیت اقتصادی و تعیین نرخ بازدهی مورد قبول برای طر‌ح‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری، رعایت توازن بخشی و بین بخشی در فعالیت‌های اقتصادی با رویکرد توسعه‌ای، رعایت اصول توازن منطقه‌ای در تخصیص و توزیع منابع صندوق توسعه ملی، شناسایی بازارهای مطمئن پولی و مالی خارجی و ابزارهای نوین سرمایه‌گذاری، توسعه ظرفیت های عملیاتی سرمایه گذاری خارجی از راهبردهای مورد نظر صندوق توسعه ملی می‌باشد.
تنظیم: احسان غلامزاده

تصاویر

  • صندوق توسعه ملی به پشتوانه ارزش دارایی‌های تحت مدیریت ، جزو 10 صندوق نخست ثروت ملی در جهان قرار خواهد گرفت

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت