ﺳﻪشنبه¡ 24 تیر 1399
آرشیو
خبرها و رویدادها
ﺳﻪشنبه 02 مهر 1392
نظرات 0   بازدیدها: 2727
  • ارسال به دوستان
  • چاپ خبر
سخنرانانی از کشورهای ژاپن، آلمان، هلند، انگلیس و اتریش در همایش بین‌المللی  صندوق توسعه ملی در کیش حضور خواهند داشت

سخنرانانی از کشورهای ژاپن، آلمان، هلند، انگلیس و اتریش در همایش بین‌المللی صندوق توسعه ملی در کیش حضور خواهند داشت

در آستانه برگزاری همایش بین‌المللی صندوق توسعه ملی که در 5 و6 آبان ماه در کیش برگزار می‌شود گفتگویی با دکتر مزرعتی به عنوان دبیر علمی و اجرایی همایش و معاون سرمایه‌گذاری خارجی و اموربین الملل صندوق توسعه ملی انجام داده‌ایم که در پی می‌آید.

لطفا از روند برگزاری و حامیان این همایش بین‌المللی و همچنین شرکت کنندگان و اهداف آن برای ما توضیح دهید ؟ 
 
عنوان سمینار "ثروت ملی، تخصیص دارایی و مدیریت ریسک" است که در تاریخ 5 و 6 آبان‌ماه سال جاری در مرکز همایش بین‌المللی کیش  برگزار خواهد شد. طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار است این سمینار به یکی از مهمترین سمینارهای مالی و پولی کشور در منطقه در سالهای آینده تبدیل شود.
 این اولین دوره برگزاری همایش است و ما از تمام مقامات و نهادهای پولی و مالی کشور برای حضور در آن دعوت کرده‌ایم. وب‌سایت سمینار به آدرس www.ndfic.ir تمام برنامه‌ها و اهداف سمینار را مشخص نموده، اسامی بانک‌هایی که سمینار را حمایت نموده در این وب‌سایت اعلام شده است.
بانک‌های سامان، سپه، تجارت، توسعه تعاون، اقتصاد نوین، پاسارگاد، کشاورزی و توسعه صادرات به ترتیب بانک‌هایی هستند که کنفرانس را حمایت مالی کردند. همچنین سازمان‌های مهم بین‌المللی مانند اوپک و صندوق اوپک برای توسعه بین‌المللی (OFID)  و بانک توسعه اسلامی (IDB) و انجمن اقتصاد انرژی (IRAEE) و موسسه عالی بانکداری و پژوهشکده پولی و بانکی، سازمان منطقه آزاد کیش و مرکز همایش بین‌المللی کیش هستند که در برگزاری این همایش همکاری داشته‌اند.
در این سمینار بحث‌های مهمی در خصوص تخصیص دارایی صورت می‌پذیرد. ما از صندوق اوپک برای توسعه بین‌المللی درخواست نموده‌ایم که تجارب خود را در زمینه های مختلف، مانند بحث تسهیلات وسرمایه گذاری در بخش خصوصی و تسهیلات وسرمایه گذاری در بخش عمومی، مدیریت پرتفولیوی دارایی‌های خود را با ما به مشارکت بگذارند. بنابراین یکی از موضوعات مهم مورد اشاره بحث مدیریت داراییها و مدیریت سرمایه و نیز نحوه تامین مالی سندیکایی است.
از بانک توسعه اسلامی نیز افراد برجسته ای حضور خواهند داشت. بحث مدیریت پروژه‌ها و تخصیص منابع مالی برای پروژه‌ها ، تخصیص سندیکایی وجوه بین صندوق توسعه ملی و بانک توسعه ی اسلامی و صندوق اوپک برای توسعه بین‌المللی از دیگر مباحث مهم مورد بحث در جلسه اختصاص یافته به بانک توسعه اسلامی خواهد بود.
  از سازمان اوپک نیز دعوت به عمل آمده تا مباحث مربوط به نیازهای مالی برای توسعه بخش پایین دستی و بالا دستی صنعت نفت و گاز را ارائه نمایند. تا تامین مالی بخش نفت و گاز را ارزیابی نماید. نیاز آتی برای سرمایه‌گذاری در این صنعت تا سال 2035 بیش از هزار میلیارد دلار است که این نیاز باید توسط بانک های مختلف و صندوق¬های ثروت ملی و موسسات مالی و پولی تامین شود. بحث سرمایه‌گذاری در این صنعت بسیار مهم است. کمبود سرمایه‌گذاری در بخش نفت و گاز نیز باعث عرضه ناکافی و افزایش قیمت نفت خواهد شد که می تواند رشد اقتصاد جهانی را تحت تاثیر قرار داده و بازارهای مالی را نیز متلاطم کند.
درهم تنیدگی مسائل تامین مالی پروژه های صنعت انرژی و بازارهای مالی و قیمت نفت دارای پیچیدگی‌های زیادی است که تمام آنها در یک جلسه خاص توسط کارشناسان اوپک و کارشناسانی از دیگر کشورها، از جمله یک سخنران از دانشگاه تیلبرگ هلند پیگیری خواهد شد.
سخنرانان از کشورهای مختلفی در این کنفرانس شرکت می کنند . از کشورهایی نظیر ژاپن، آلمان ، هلند، انگلیس، کویت، مالزی، پاکستان و اتریش در این همایش شرکت می‌کنند.
همانطور که اشاره شد مدیران عامل تمام بانک‌های عامل صندوق که این سمینار را مورد حمایت خود قرار داده سخنرانی خواهند نمود. این کنفرانس فرصت خوبی را فراهم می‌کند که بحث سرمایه‌گذاری و تامین مالی را از کانال بانک‌های تجاری که بانک های عامل صندوق هستند دنبال شود و مسائل و دغدغه ها به مشارکت گذاشته شده و راه حل‌ها پیشنهاد گردند.
 

این همایش فرصت بسیار خوبی است که با توجه به حضور مقامات اقتصادی بین المللی و مقامات اقتصادی کشور، دیپلماسی اقتصادی ایران فعال بشود، نظر شما چیست؟

بله، همانطور که اشاره فرمودید این همایش بستری برای مذاکرات تجاری و مالی خواهد بود. زیرا تمام شرکت کنندگان مدیران ارشد و کارکنان برجسته اقتصادی، پولی، مالی و یا مدیریت سرمایه هستند که آشنایی کافی با مسائل تخصیص دارایی و مدیریت ریسک دارند. تلاش شده است کلیه مدیران ارشد و کارکنان حوزه ی مالی و پولی و اقتصادی در این همایش دعوت شوند. و همچنین ریاست بانک مرکزی، وزیر نفت، وزیر امور اقتصاد و دارایی و معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری که از اعضای هیات امنای صندوق نیز هستند دعوت به عمل آمده تا با حضور خود برنامه آتی و راهبردی لازم برای تدوین نقشه راه ارایه نمایند.
بدون تردید با باز شدن فضای سیاسی و کاهش مشکلات فعلی اطمینان داریم که در سالهای آینده شرکت‌های سرمایه‌گذاری زیادی جذب و شاهد تعامل فعال بین صندوق توسعه ملی و بانک‌های تجاری و بنگاه های تامین مالی خارجی خواهیم بود.
 

آیا در حاشیه این همایش، راجع به فرصت های سرمایه‌گذاری ما در کشورهای مختلف گفتگویی انجام خواهد شد؟

از آنجا که در این همایش مباحث در جلسات تخصصی برنامه‌ریزی شده اند در پایان هر جلسه مباحث به صورت چالشی و نقادانه دنبال خواهد شد. البته راجع به اینکه صندوق توسعه ملی با چه دیدگاهی و چگونه و با چه نقشی در بازارهای بین‌المللی سرمایه‌گذاری کند، دیدگاههای فعلی مطرح خواهد شد. این موضوعات به صورت علمی مطرح و نقادانه بررسی خواهند شد.
از دستاوردهای این همایش و مباحث مطروحه، در تدوین نقشه راه صندوق توسعه ملی برای سالهای آینده سود خواهیم برد. به عنوان مثال در خصوص تعیین ترکیب پرتفولوی سرمایه‌گذاری صندوق در بازارهای بین‌المللی بخصوص دارایی‌های درآمد ثابت و یا سهام بحث خواهد شد.  اینکه صندوق توسعه ملی در پورتفولیوی خود چند درصد در دارایی های با درآمد ثابت و یا سهام در بازارهای خارجی سرمایه‌گذاری کند و استراتژی دیگر صندوق‌ها چیست بحث خواهد شد. آیا بهتر است صکوک خریداری شود یا اوراق قرضه شرکتی و یا اوراق قرضه دولتی، و اینکه از چه درجه اعتباری برخوردار باشند مورد بحث قرار خواهد گرفت. همچنین اگر استراتژی درآمد ثابت انتخاب شد آنگاه متعاقب آن چندین استراتژی دیگر وجود دارد که باید انتخاب شود. فهم استراتژی مناسب تراز رهگذر تجاربی که در این همایش به اشتراک‌گذاری می شود بدست می آید.
گفتنی است همایش بین‌المللی صندوق توسعه ملی 5 و 6 آبانماه در کیش برگزار خواهد شد. توصیه می شود با توجه به محدودیت ظرفیت علاقه مندان به سایت همایش به آدرس   www.ndfic.ir  مراجعه کرده و هرچه سریعتر نسبت به ثبت‌ نام آنلاین در این سایت اقدام نمایند.
 
گفتگو از احسان غلام زاده
 
 

تصاویر

  • سخنرانانی از کشورهای ژاپن، آلمان، هلند، انگلیس و اتریش در همایش بین‌المللی  صندوق توسعه ملی در کیش حضور خواهند داشت

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت