ﺳﻪشنبه¡ 17 تیر 1399
آرشیو
خبرها و رویدادها
چهارشنبه 26 تیر 1392
نظرات 0   بازدیدها: 3020
  • ارسال به دوستان
  • چاپ خبر
صندوق توسعه ملی مولود شکوهمند خردورزی نظام و بسترساز حماسه اقتصادی است

صندوق توسعه ملی مولود شکوهمند خردورزی نظام و بسترساز حماسه اقتصادی است

صندوق توسعه ملی مولود شکوهمند نظام است که با تدبیر مقام معظم رهبری و عزم و تعامل دولت و مجلس و از کارهای اساسی و زیربنایی در قالب سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری برای برنامه پنجم توسعه در کشور ایجاد شده است.
صندوق توسعه ملی با هدف تبدیل بخشی از عواید ناشی از فروش نفت، گاز، میعانات گازی و فرآورده های نفتی به ثروت های ماندگار، مولد و سرمایه های زاینده اقتصادی و نیز حفظ سهم نسل های آینده از منابع نفت و گاز و فرآورده های نفتی فعالیت خود را آغاز کرد.
همچنین صندوق توسعه ملی یک صندوق حاکمیتی و یک نهاد بین المللی است که رتبه های شفافیت و مجموع دارائیهای صندوق توسط سازمان های معتبر بین المللی نظیر SWFI نیز به طور منظم و شفاف اعلام می شود و رتبه های صندوق را نیز به طور ادواری تعیین می کند.
صندوق توسعه ملي در يك سال اخير با عملكرد شفاف و اقدامات موثر، رتبه شفافيت صندوق را از 61 به 32 و رتبه مجموع دارايي‌هاي صندوق را از 27 به 20 در بين 68 صندوق ثروت ملي دنيا ارتقا داده و اين اطلاعات بر روي سايت www.swfinstiute.org/fund-rankings قابل دسترسي است،
 شفافيت فعاليت‌هاي صندوق ارائه گزارش فصلي و سالانه، رعايت قواعد بين‌المللي در فعاليت‌هاي صندوق و عدم بهره‌گيري از رانت‌هاي اطلاعاتي و ديگر رانت‌هاي غيرمجاز براي رقابت اقتصادي، به عنوان برخي رئوس مورد توجه منشور اخلاقي صندوق توسعه ملي است كه مورد توجه مجامع معتبر بين‌المللي نيز قرار گرفته است.
 * فعاليت صندوق توسعه ملي در چارچوب ساختار مديريتي و حقوقي مدون، مشخص و روشن منطبق بر اساسنامه صورت مي‌پذيرد و اهداف سياسي را تعقيب نمي‌كند.
 * سياست سرمايه‌گذاري صندوق توسعه ملي «با هدف بازده مناسب سرمايه‌گذاري»، «ميزان تحمل ريسك ميانه» و «استراتژي تنوع‌سازي سرمايه‌گذاري» بوده و نهايتا بر پايه اصول مستحكم مديريت بهينه پرتفوليو است.
 * صندوق توسعه ملي به شكل شفاف و روشن در بازارهاي داخلي و خا رجي منطبق بر قوانين ملي و بين‌المللي فعاليت خواهد كرد.
 * دارايي‌هاي صندوق ثروتي بين نسلي است و در قالب سرمايه گذاري‌هاي توسعه‌اي با در نظر گرفتن سهم نسل حاضر، با هدف تبديل بخشي از عوايد ناشي از فروش نفت، گاز، ميعانات گازي و فرآورده‌هاي نفتي به ثروت‌هاي ماندگار، مولد و سرمايه‌هاي زاينده اقتصادي و نيز حفظ سهم نسل‌هاي آينده با توجه به محيط زيست در راستاي توسعه پايدار (كه امري بين نسلي است) صورت مي‌گيرد.
 * استراتژي‌ها، سياست‌ها، قوانين، فرآيندها، ميزان درآمدها و نيز عمليات تامين وجوه، برداشت وجوه و هزينه كرد شفاف و روشن بوده و به عموم اعلام مي‌شود. داده‌هاي آماري عملكرد صندوق در فواصل فصلي و نيز در گزارش سالانه به عموم اعلام مي‌شود.
 * انجام معاملات با اشخاص حقيقي و حقوقي در راستاي عمليات صندوق توسعه ملي، براساس مباني اقتصادي، به شكل شفاف بوده و از فرآيندها و قوانين روشن و مدون پيروي مي‌كنند.
 * فعاليت‌هاي صندوق توسعه ملي در كشورهاي ميزبان از كليه مقررات و الزامات افشاي كشورهايي كه عمليات درآن صورت مي‌گيرد، دنباله روي خواهد كرد. هدف اصلي صندوق توسعه ملي ايران در كشورهاي ميزبان صرفا اقتصادي است و هيچ‌ هدف سياسي را دنبال نمي‌كند.
 * صندوق‌ توسعه ملي در فعاليت‌هايي كه حقوق اساسي، حمايت از محيط زيست، زندگي بشري، بهداشت و سلامت عمومي را تهديد مي‌نمايد، سرمايه‌گذاري‌ نمي‌كند.
 * تمامي سرمايه‌گذاران داخلي و خارجي كه در داخل ايران سرمايه‌گذاري مي‌كنند در صورت رعايت ضوابط و آيين‌نامه‌هاي صندوق از حقوق برابر برخوردار هستند. اقتصادي بودن طرح‌ها و در چارچوب بودن آن با اولويت‌هاي پيشنهادي صندوق توسعه ملي، معيارسنجش خواهد بود.
 * رعايت قواعد بين‌المللي در همه فعاليت‌هاي صندوق توسعه ملي و عدم فساد مالي و پولشويي و ديگر فعاليت‌هاي غيرشفاف اقتصادي، اجباري است.
 * صندوق توسعه ملي در هيچ شرايطي از رانت‌هاي غيرمجاز از جمله رانت اطلاعاتي براي رقابت اقتصادي استفاده نمی‌کند.
 

تصاویر

  • صندوق توسعه ملی مولود شکوهمند خردورزی نظام و بسترساز حماسه اقتصادی است

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت