چهارشنبه¡ 14 خرداد 1399
آرشیو
خبرها و رویدادها
ﺳﻪشنبه 09 اسفند 1390
نظرات 0   بازدیدها: 3007
  • ارسال به دوستان
  • چاپ خبر
 نظام باید الزامات جهاد اقتصادی را برای مردم فراهم کند
رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی:

نظام باید الزامات جهاد اقتصادی را برای مردم فراهم کند
    رییس هیأت عامل صندوق توسعه ملی با اشاره به نقش فردی، اجتماعی و سازمانی آحاد جامعه در جهاد اقتصادی، گفت:یک لحظه غفلت نهادها می‌تواند مسؤولیت عدم تحقق اهداف و عدم مشارکت مردم را به همراه داشته باشد.

    به گزارش روابط عمومی صندوق توسعه ملی، رحیم قربانی که در دیدار با کارگروه راهبردی هم اندیشی جهاد اقتصادی سخن می گفت، با تاکید بر لزوم استفاده از تجارب و اندیشه و نصایح پیشکسوتان، به در پیش بودن انتخابات مجلس نهم اشاره و خاطرنشان کرد:ما باید بانی یک انتخابات پر شور باشیم و فرمایشات رهبر معظم انقلاب در نماز جمعه برای همه ما یک تکلیف شرعی است.

      وی ادامه داد: نباید رفتارهای انتخاباتی طوری به نمایش گذاشته شود که نشود این رفتارها را با فرمایشات رهبری معظم تطبیق داد.

    رییس هیأت عامل صندوق توسعه ملی با بیان این که کارگزاران نظام از طریق افکار عمومی و وجدان عمومی رصد می‌شوند، خاطرنشان کرد: نباید کار و تلاش، تحت‌الشعاع مسایل اجتماعی و سیاسی قرار بگیرد و نظام باید الزامات جهاد اقتصادی را برای  مردم فراهم کند.

    قربانی با تاکید بر این که ما بیش از تأمین منابع مالی، به تأمین تفکر اندیشه و شعور نیازمندیم، ادامه داد:جهاد با همدلی و حفظ منابع انسانی محقق می‌شود.تأمین منابع از اندیشه زاییده می‌شود و ما قبل از تأمین منابع مالی، به تأمین منابع نرم افزاری نیازمندیم.

        رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی در ادامه به لزوم داشتن میانگین رشد اقتصادی 8 درصدی در طول برنامه پنجم اشاره کرد و گفت: 30درصد این رشد باید از طریق بهره‌وری باشد و بهره‌وری نیز بیشتر از طریق مدیریت بهینه وضع موجود اتفاق می‌افتد؛ اگرچه مستلزم سرمایه‌گذاری اندک هم هست.

    به گفته وی، بدون توجه به نیروی انسانی کارآمد نمی‌توان به بهره‌وری رسید.

        رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی در ادامه با بیان این که اگر بهبود فضای کسب و کار خوب تعریف نشود رشد 8 درصدی محقق نمی‌شود، اظهار کرد: صادرات 7 میلیارد دلاری غیرنفتی در سال 84 تبدیل به 35 میلیارد دلار سال قبل و 45 میلیارد دلار امسال شده است.

        وی با تاکید بر شناخت راههایی برای پیدا کردن مکانیزمی که بتوان با آن بازارهای هدف را حفظ کرد، خاطرنشان کرد: الان فضای خوبی برای حمایت از بخش خصوصی در خارج کشور فراهم شده و زمینه بسیار بزرگی برای حضور بخش خصوصی در بازارهای هدف ایحاد شده است.

      قربانی با تاکید بر این که همه باید به برنامه متعهد شوند، چون در غیر این صورت رشد 8درصدی محقق نمی‌شود، تاکید کرد که بدون همدلی و وفاق نمی‌شود هدف را محقق کرد.

     رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی در ادامه با اشاره به این که صندوق توسعه ملی در اصل 22 سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری به عنوان یکی از ابزارهای رشد 8 درصدی شکل گرفته است، گفت: کشورهای دیگر نیز مانند نروژ، دبی و چین صندوق‌های موفقی تشکیل داده‌اند.

        وی با تاکید بر این که هیچ کس حق ندارد خارج از قانون و اساسنامه صندوق توسعه ملی عمل کند، به ارکان صندوق و نحوه انتخاب اعضای هیأت عامل اشاره کرد و گفت در حال حاضر فضای اعتماد به صندوق ایجاد شده‌است.

        قربانی با تشکر از همه کسانی که به صندوق اعتماد کرده‌اند، گفت: امروز صندوق توسعه ملی بدون اینکه به ایجاد نهاد و سازمان بپردازد و بدون اینکه خودش را اسیر  بروکراسی اداری کند، از روز اول وارد کار شده و بدون داشتن ملزومات اداری خاص، توانسته فعالیت‌هایش را آغار کند . تاکنون 13.5 میلیارد دلار با بانک‌های مختلف قرارداد عاملیت داریم که 3 میلیارد آن مستقیم به دست مصرف کننده رسیده و 5/5 میلیارد آن به صنعت و معدن تخصص یافته به طوری که 40درصد آن توسط بخش خصوصی به صورت LC باز شده است .

    رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی همچنین اعلام کرد که این میزان ، معادل کار ارزی کل نظام بانکی ما به مدت 3.5 سال است.


تصاویر

  •  نظام باید الزامات جهاد اقتصادی را برای مردم فراهم کند

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت