دوشنبه¡ 11 اسفند 1399
آرشیو
خبرها و رویدادها
دوشنبه 11 دی 1391
نظرات 0   بازدیدها: 3994
  • ارسال به دوستان
  • چاپ خبر
صندوق به سرمایه گذاران خارجی صنعت نفت تسهیلات می دهد
سرپرست امور بین‌الملل صندوق توسعه ملی :

صندوق به سرمایه گذاران خارجی صنعت نفت تسهیلات می دهد

چنانچه سرمایه‌گذاران و شرکت‌های خارجی علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در ایران، 30 درصد سرمایه طرح مورد نظر خود در کشور را فراهم کنند، صندوق توسعه ملی 70 درصد باقیمانده را تامین خواهد کرد.
چنانچه سرمایه‌گذاران و شرکت‌های خارجی علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در ایران، 30 درصد سرمایه طرح مورد نظر خود در کشور را فراهم کنند، صندوق توسعه ملی 70 درصد باقیمانده را تامین خواهد کرد.
  سرپرست امور بین‌الملل و مشاور امور سرمایه‌گذاری‌های نفت و گاز صندوق توسعه ملی در گفت‌وگو با خبرنگار شانا با بیان این‌که منابع این صندوق به تمام بخش‌های اقتصادی کشور از جمله نفت، گاز، کشاورزی، صنعت و معدن و خدمات اختصاص دارد، گفت: فعالیت صندوق ، به حوزه‌ای خاص محدود نیست و تلاش داریم با سرمایه‌گذاری بلندمدت در تمام بخش‌های اقتصادی کشور، شرایط توسعه پایدار در کشور را فراهم کنیم.
دکترمحمد مزرعتی اظهار کرد: با توجه به گستردگی اقتصاد کشور، صندوق اجازه دارد بخشی از منابع خود را در بازارهای بین‌المللی نیز سرمایه‌گذاری کند، اما تا زمانی که ظرفیت‌های داخلی وجود داشته باشد، منابع صندوق توسعه ملی تنها به بخش‌های داخلی کشور اختصاص خواهد یافت.
وی با بیان این‌که صندوق توسعه ملی برای اختصاص منابع خود، مطالعات و بررسی‌های زیادی را به ویژه از طریق بانک‌های عامل انجام می‌دهد، افزود: مواردی چون صرفه اقتصادی، ایجاد ارزش افزوده، کسب دانش فنی و انتقال فناوری، از جمله موارد مورد توجه برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌هاست.
مزرعتی در ادامه با تاکید بر اهمیت پروژه‌های صنعت نفت، به ویژه در میدان‌های مشترک، از اتمام ارزیابی چند پروژه نفتی در بخش پالایشگاهی و میدان‌های مشترک نفت و گاز خبر داد و گفت:‌ اکنون این پروژه‌ها برای دریافت تسهیلات، به بانک‌های عامل معرفی شده‌اند.
وی گفت: صندوق توسعه ملی می‌تواند از منابع خود در بازارهای خارج از کشور و بازارهای بورس خارجی نیز سرمایه‌گذاری کند که در این راه تاکنون اقدام های مختلفی را انجام داده اما با توجه به این‌که هم اکنون بازارهای جهانی در تلاطم هستند و سرمایه‌گذاری در بورس ریسک بالایی دارد، فعالیت صندوق توسعه ملی در بخش بین‌الملل، بیشتر به مطالعات و شناسایی بازارهای مستعد اختصاص یافته و در این راه برای شروع، بیشتر بازارهای جنوب شرق آسیا(هند و چین) را مورد مطالعه قرار داده است.
به گفته سرپرست امور بین‌الملل صندوق توسعه ملی، برای شناسایی و انتخاب این بازارها، معیارهایی چون سابقه طولانی در مدیریت دارایی، بالا بودن درجه اعتبار و انجام فعالیت‌های زیرساختی، مورد نظر صندوق است.
مزرعتی ادامه داد: حضور در سمینارهای بین‌المللی مرتبط با صندوق‌های ثروت ملی و برگزاری سمینار بین‌المللی در سال آینده، از برنامه‌های آتی صندوق توسعه ملی است.
فراهم کردن 70 درصد تسهیلات برای خارجی‌ها
سرپرست بین الملل صندوق توسعه ملی اظهار کرد: جذب سرمایه‌گذاران خارجی برای توسعه صنایع کشور، به ویژه در صنعت نفت، از دیگر برنامه‌های صندوق است.
مزرعتی افزود: در صورتی که سرمایه‌گذاران و شرکت‌های خارجی علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در کشور، 30 درصد سرمایه طرح مورد نظر خود در کشور را فراهم کنند، صندوق توسعه ملی 70 درصد باقیمانده را تامین خواهد کرد.
به گفته مزرعتی، ارزیابی فنی و اقتصادی طرح مورد نظر، بررسی و در صورت تایید بانک‌های عامل، طبق مقررات سرمایه‌گذاری، تسهیلات مورد نیاز اعطا خواهد شد.
مشاور امور سرمایه‌گذاری‌های نفت و گاز صندوق توسعه ملی تصریح کرد:  30 درصد آورده سرمایه‌گذار خارجی می‌تواند به صورت پول یا تجهیزات باشد.
سرپرست امور بین‌الملل صندوق توسعه ملی ادامه داد: درخواست‌های متعددی از سوی سرمایه‌گذاران خارجی برای استفاده از تسهیلات صندوق ارائه شده است که در حال بررسی آنها هستیم.
مزرعتی با بیان این که پروژه مهم دیگر ما، همکاری با سازمان همکاری‌های اقتصادی ژاپن برای بهینه‌سازی انرژی در کشور است، تصریح کرد: بر این اساس قرار است برای شروع، این سازمان با همکاری شرکت‌های خصوصی داخلی و خارجی، بهینه‌سازی تمامی ساختمان‌های دولتی را در دستور کار قرار دهد.

تصاویر

  • صندوق به سرمایه گذاران خارجی صنعت نفت تسهیلات می دهد

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت