جمعه¡ 7 آذر 1399
آرشیو
خبرها و رویدادها
چهارشنبه 01 شهریور 1391
نظرات 0   بازدیدها: 3359
  • ارسال به دوستان
  • چاپ خبر
در نشست سفراي كشور‌هاي اسلامي با اعضاي صندوق توسعه مطرح شد:

امكان سرمايه‌گذاري صندوق توسعه ملي در پروژه‌هاي مناسب اقتصادي كشور‌هاي اسلامي


در نشست مشترك سفراي كشور‌هاي اسلامي با رييس و اعضاي هيات عامل صندوق توسعه‌ي ملي، بر امكان سرمايه‌گذاري صندوق توسعه ملي در پروژه‌هاي اقتصادي مناسب كشور‌هاي اسلامي تاكيد شد.

به گزارش گروه دريافت خبر ايسنا، دكتر محمدرضا فرزين _ رييس هيات عامل صندوق توسعه‌ي ملي _ در اين نشست با اشاره به فلسفه‌ي شكل‌گيري صندوق توسعه‌ي ملي ايران، براساس رهنمود‌هاي مقام معظم رهبري و تلاش و تعامل دولت و مجلس گفت: صندوق توسعه‌ي ملي در راستاي تحقق اهداف برنامه‌ي پنجم توسعه، تشكيل شده است.

وي افزود: هدف اصلي از تاسيس صندوق توسعه ملي به عنوان يك صندوق ثروت، كاهش وابستگي دولت به درآمد‌هاي نفتي و سرمايه‌گذاري در بخش‌هاي مختلف و حفظ سهم نفت براي نسل‌هاي آينده بوده است.

فرزين گفت: صندوق توسعه ملي براساس قانون، تنها در پروژه‌هايي، تامين مالي را برعهده مي‌گيرد كه سهم مديريت دولتي كمتر از 20 درصد باشد و اين به معناي حمايت از بخش خصوصي است.

وي افزود: هدف صندوق توسعه‌ي ملي صرفا سرمايه‌گذاري در ايران نيست و درپي انجام فعاليت‌هاي اقتصادي در خارج از كشور از جمله كشور‌هاي اسلامي است و فرصت‌هاي مناسب سرمايه‌گذاري در بازار‌هاي سرمايه‌ خارجي در حال شناسايي است.

رييس هيات عامل صندوق توسعه ملي خاطرنشان كرد: در حال حاضر ضمانت اجرايي پروژه‌هاي اقتصادي توسط سرمايه‌گذاران ايراني به عنوان مجري طرح‌ها در خارج از كشور در حال پيگيري است.

وي افزود: يكي از اولويت‌هاي اصلي صندوق توسعه‌ي ملي، سرمايه‌گذاري در حوزه‌ي نفت، گاز و پتروشيمي و فرآورده‌هاي نفتي است تا نفت خام به صورت فرآورده با ارزش افزوده بالاتر صادر شود، به همين دليل سرمايه‌گذاري در پتروشيمي و پالايشگاه‌ها حائز اهميت است. هم‌چنين سرمايه‌گذاري در بخش نيروگاه‌هاي برق، صنعت و معدن و حمل و نقل از ديگر اولويت‌هاي صندوق توسعه‌ي ملي است.

فرزين ابراز اميدواري كرد كه با يك تعامل سازنده، زمينه‌ي توسعه‌ي مناسبات اقتصادي بين صندوق توسعه ملي جمهوري اسلامي ايران و كشور‌هاي بيش از پيش فراهم شود.

در اين نشست كه سفرا و مسوولان سفارتخانه‌هاي كشور‌هاي اسلامي اندونزي، قرقيزستان، فلسطين، تاجيكستان، تونس، سوريه، مالي، تركمنستان، جزاير كومور، لبنان، كنگو، سيرآلئون، پاكستان، تاجيكستان، الجزاير و جمهوري عربي مصر و هم‌چنين مهندس محمود دودانگه و محمدرضا نظري از اعضاي هيات عامل صندوق توسعه صندوق ملي و مهندس احساس شريفي و مجيد بهزاد‌پور _ معاونان و ساير مديران صندوق نيز حضور داشتند، صلاح زواوي _ مقدم السفراي ديپلماتيك در تهران از رييس و اعضاي هيات عامل صندوق توسعه ملي براي برگزاري اين نشست صميمانه تقدير و تشكر كرد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت